Sosyal medyanın geleceği (Instagram, Twitter, Facebook, Youtube)

Sosyal medyanın geleceği (Instagram, Twitter, Facebook, Youtube)

2010 yılından itibaren artan internet hızı, düşen internet fiyatları, cep telefonlarından internet erişiminin kolaylaşması, Facebook patlaması, dokunmatik telefonların artışı, akıllı telefonların ucuzlaması, android ve ios sistemlerinin gelişimi sayesinde iletişim teknolojileri çok hızlı bir şekilde gelişti.

GSM şirketlerinin yaptığı Facebook’a ücretsiz erişim hizmeti ile Türk milletinin internet kullanımı arttırıldı ve Facebook gibi sosyal medya hizmetlerine alışkanlık yaratması sağlandı. İnternet erişimi olan herkes Facebook hesabı sahibi oldu. Ücretsiz Facebook kullanımının artması ve popüler hale gelmesi geniş kitlelere yayıldı. İnsanlardan yeni ve daha fazla özelliğe sahip kocaman telefonlar satın alma isteği yarattı. Tabi GSM firmalarının planlamış olduğu gibi süren olaylar ile hat sahiplerine faturaya yansıyacak ücretlerle telefonlar satıldı. Yeterli seviyede kullanıcıya sahip olduktan sonra Facebook’a olan ücretsiz internet hizmeti sona erdi ve kullanıcılar alışmış oldukları ve ego tatmini, iletişim kurma ihtiyacı, paylaşma hissi gibi sebeplerden dolay internet kullanma ihtiyacına sahip oldular. Bu sayede GSM firmaları amacına ulaştı ve internet kullanımı maksimum düzeye yükseldi.

Bütün bu olaylar teknoloji ve iletişim kanallarının gelişmesine katkıda bulundu. Yeni bir terim ortaya çıktı, Sosyal medya. Sosyal medya ile geniş kitlelere ulaşan insanlar bu alanlarda alışveriş, paylaşım, arkadaşlıklar, topluluklar, eylemler gibi sayısız ve akla gelmeyen projeler yaratmış oldu.

Milenyum olarak tabir edilen 2000 yılında filmlerde görülebilen ve hayal edilemeyen birçok şey artık hayatın bir gereği ve basit bir olay oldu. Teknoloji konusunda geleceği tahmin etmek çok zor ancak 5 yıl boyunca sosyal medyanın oldukça ilerleyeceği ve büyük olayların yaşanacağı apaçık ortada. Siz de bu gelişmelerden uzak kalmamak için sosyal medyaya yatırım yapın ve yeniliklerden geri kalmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir