Instagram DM, GT, TKP, UNF, Kazandıran ne demek?

Instagram DM, GT, TKP, UNF, Kazandıran ne demek?

Popüler Instagram fotoğraflarının altına sürekli yorumlar gelmektedir. Bunlardan birçoğu ise DM, GT UNF=UNF ve TKP gibi anlamsız görünen mesajlardır.

GT bir tür takipçi arttırma kelimesidir. Açılımı takip edeni geri takip ederim anlamındadır. Bu kişileri takip ederseniz, onlarda sizi takip edecektir. Yani GT ‘nin farklı bir anlamı aklınıza gelmesin.

DM ise Instagram mesajlaşma formunun yani Direkt Mesaj’ın kısaltılmışıdır. Yani özel mesaj anlamına geliyor. Dm at, dm attım, attığım dm gelmedi şeklinde görülebilir.

TKP ne demek? Aslında tahmin edilmesi çok zor değil. Yine GT gibi takipçi edinme amacıyla yazılan kısaltmadır. Takip edeni takip ederim ya da beni takip edin anlamına gelir. Genellikle bu kişileri takip ederseniz sizi takip edecektir.

UNF ne demek? UNF ise unfollow’un kısaltılmışıdır. Genellikle unf=unf şeklinde görebilirsiniz. Yani takip ettikten sonra unfollow ederseniz yani takip etmekten vazgeçerseniz o da sizi takip listesinden silecektir. Yine takipçi kasma amaçlı bir kısaltmadır.

Unf yapma görüyorum, unf yapma program var gibi cümlelerin anlamı ise unfollow yapılanı gösteren uygulamalardan unfollow yaptığınızı yanı takipten çıkarttığınızı görebilmesidir. o kişiyi önce takip edip daha sonra takipten çıkartırsanız sizi silecektir. unfollow yapanları yani takipten çıkanları gösteren programlar eskiden çok vardı ancak instagram bunları engelledi. Hala çalışan var mı bilmiyorum ama kesinlikle bu uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmem hesabınız ele geçirilebilir. Görüyorum diyenler büyük ihtimalle blöf yapıyordur çünkü birçok uygulama kapatıldı.

instagramda K, M, B ne demek? takipçi sayısının yanında K veya M harfini görmüşsünüzdür. K ne demek diye merak ediyorsanız 1000 (bin) M ise milyon demek.

Örneğin 15 K yazıyorsa o kişinin 15 000 takipçisi var demektir. 2.5 M yazıyorsa 2.5 milyon takipçisi var demektir.

Official ne demek? ünlülerin hesaplarının sonunda official yazısı görebilirsiniz. Bunun anlamı o hesabın resmi hesap olduğunu ifade etmesidir. aynı isme sahip birçok hesap varsa bazıları fan sayfası olabilir bazıları sahte olabilir official yazılı olan hesaplar genelde gerçek hesaptır ancak kesinlikle gerçek hesap diyemeyiz, o kişi belki official yazılı olmayan bir hesaba sahip olabilir.

görüldü atmak ne demek?

atılan mesajı okuyup cevap vermemek görüldü atmak demektir.

EX3 EX5 ne demek?

ex2 ex 6 ex7 gibi kısaltmalar karşılıklı beğeniyi ifade ediyor. sonundaki sayı kaçsa o kadar fotoğrafınızı beğeneceğini ifade ediyor. Fotoğraf beğenisi kazanmak için o kişinin fotoğraflarını beğenin.

#TBT ne demek? daha önce çekilmiş bir fotoğrafın paylaşılması anlamındadır. Yani yeni fotoğraf olmadığını anlatıyor.

#Tb ne demek? TBT ile aynı anlama geliyor. Throwback’in kısaltmasıdır.

Kazandıran ne demektir? Bazı hesapların isminde ya da kullanıcı adında kazandıran ibaresi yazmaktadır. Bu hesapların takipçi listesindeki kişileri takip ederseniz size geri dönüşş yapılır ve takipçi sayınız artar.

Son foto karşılıklı ne demektir? Bu da hesabınızdan gönderdiğiniz son fotoğrafların karşılıklı olarak beğenilmesi anlamına gelir.

KT ne demek? KT karşılıklı takip anlamına geliyor. Yani birisi yorum olarak KT yazmışsa o kişiyi takip ettiğinizde sizi geri takip edecektir. Takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız takip edebilirsiniz.

Program var UNF yapma ne demek? Unfollow yaparsanız yani o kişiyi takipten çıkarırsanız o da sizi takipten çıkaracaktır. Takipten çıkanları gösteren uygulama ve programlarla sizin onu takipten çıkardığınızı görebilir. Bu tür uygulamalar eskiden daha kolay kullanılıyodu ancak şuanki programlar hesabınızın kapanmasına neden olabilir. Kullanmamanızı tavsiye ederim. Bazı kişiler ise program olmasa bile blöf için bunu yazmaktadır.

GB ne demek? Geri beğeni demektir. O kişinin fotoğraflarını beğenirseniz o da sizin fotoğraflarınızı beğenir.

KB ne demek? karşılıklı beğeni demektir.

SFS ne demek? instagramda SFS karşılklı profil paylaşımı demektir. Karşılıklı olarak profil paylaşımı yapılarak daha çok takipçi kazanılır.

Stalk ne demek? stalk instagram ve twitter gibi sosyal medya uygulamaları ile bilinir hale gelmiştir. stalkın günümüzde kullanılan anlamı birisini gizli gizli izlemek takip etmektir. örneğin birisinin sosyal medya hesaplarını takip etmeden ya da sahte hesaplar üzerinden takip ederek izlemektir.

stalker ne demek? stalk yapan kişiye stalker denir

stalklamak ne demek? birisini (genellikle eski sevgili) instagram twitter snapchat whatsap gibi uygulamalar üzerinden gizlice izlemek ve takip etmek demektir.

Spam ne demek? spam istenmeyen yorum ve mesajlara deniliyor. Yani örneğin bir fotoğrafın altına fotoğraflarla ilgisiz yorumlar yaptığınızda bu spam’dir.

Twitterda da buna benzer kısaltmalar mevcuttur. Takipçi sayısını arttırma amaçlı olarak RT ve FAV kısaltmaları kullanılmaktadır.

RT ne demek? RT retweet’in kısaltmasıdır. Yani tweetlerini retweet ettiğiniz kişiler de sizin tweetlerinizi retweet edecektir. Karşılıklı anlaşma ila takip sayınızı arttırabilirsiniz.

Fav ne demek? Fav ise yine retweet gibi karşılıklı olarak birbirinizin tweetlerini favorilere eklemektir. Bu şekilde Twitter hesabı daha popüler bir görünüme kavuşur. Böylece insanlar kendisini daha önemli hissederler ve egoları tatmin olmuş olur. Bazı kimseler ise ticaret amaçlı açtıkları hesapları reklam, butik ya da satış amacıyla hazırlamaktadır. Bu kısaltmaları kullanarak popüler ve geniş kitlelere yayılabilen hesaplar oluşturmaktadırlar.

hala anlamını bulamadığınız kısaltmalar varsa yorum bölümüne yazın açıklayalım.

 

“Instagram DM, GT, TKP, UNF, Kazandıran ne demek?” için 72 yorum

  1. spam istenmeyen mesaj anlamında kullanılıyor. örneğin size gönderilen reklam mesajları, fotoğraflara yorum olarak gt yazmak, sürekli birilerini takip edip bırakmak da spam anlamına geliyor. başkaları tarafından sizi rahatsız edici şeyler yapılmasıdır.

  1. official resmi demektir bazı hesaplarda fan yazar bunlar ünlülerin hayran sayfasıdır official ise kişinin resmi sayfasıdır.

  1. Screenshot for Screenshot

   karşılıklı reklam yapmak için kullanılıyor, birbirinizin fotoğrafını kendi profilinizde paylaşmak gibi.

  1. daha önceden çekilmiş bir fotoğrafın paylaşılması demektir.
   throwback thursday kelimesinden türetilmiştir.

 1. Bir reklam hesabı, bir diğer reklam hesabını karşılıklı takip ederek takipçi sayısını arttırıyorsa, bunlara reklam verenler (tabi varsa) baya bi enayi olsalar gerek… Sizce insanları twitter ya da instagramda ego tatmininden vazgeçirecek bir tedavi var mı?

  1. malesef öyle bir yöntem yok çünkü insan doğası gereği buna ihtiyacı var. Farklı mecralarda egosunu tatmin etmek için elinden geleni yapacaktır.

  1. instagramda başına # işareti koyulan kelimeler tag, etiket ya da hashtag(heştek) denir. örnek: #instagram

  1. sanirim bu olay turk sitelerinde yazmiyor. ex5 exchange demek yani 5 foto begeniye 5 te ben begenicem gibi dusunebilirsiniz.

  1. bildiğim kadarıyla resmi hesaplar tanınmış kişilere ve büyük şirketlere uygulanıyor. Öncelikle hesabınızı açmanız daha sonra ise instagram yetkilileri ile görüşmeniz gerekecektir.

  1. repostapp başkasına ait fotoğrafı, fotoğrafta o kişinin kullanıcı adı yazılı şekilde paylaşmaya yarayan programın adıdır. Repost yaparak başkasına ait fotoğrafları kolayca kendi hesabınızdan paylaşabilirsiniz.

 2. Ben görüyorum yalan değil engelleyenleri bile bildirim geliyo. Followers insight adlı programı kullanıyorum memnunum da :))

  1. Yorumunuz için teşekkürler, birçok program işe yaramıyor. Bu tür programlar hesabın çalınmasına neden olabiliyor. Takipten çıkanları ve engelleryenleri görmek isteyenler için şuan kendi kullandığım Follower stats adlı uygulamayı tavsiye ederim. Follower insight uygulamasının güvenilirliğini bilmiyorum.

 3. site süpermiş ya teşekkürler 🙂 yaşımız geçtikçe bu bilgileri artik eşten dosttan öğrenemez oluyoruz elinize kaleminize sağlık 🙂 (yaş35)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.