Instagram ‘da reklam verip ürün satmak, para kazanmak mümkün mü?

Bir çok kişi sahibi olduğu işletmenin kapılarını artık sanal dünyaya açmak için çaba gösteriyor. Geride bıraktığımız 5 yılı ele alırsak eğer. Bundan 5 yıl önce internete açılmanız gerekiyor, ürünlerinizi dünyanın her yerinden insanlara göstermeniz mümkün. İnsanlar size çok uzakta da olsalar ulaşabiliyorlar diye anlattığımız insanlar o günlerde, olur mu ya öyle şey? Parayı nasıl alacağız 3.000 km uzaktaki adamdan diye dert yanıyor bu alana hiç bir yatırım yapmıyorlardı. Bugün ise bu insanlar ürünlerini daha fazla insana tanıtabilmek için çok daha büyük yatırımları boşa harcayarak büyük hüsranlarla karşılaşıyorlar.

Bu yazımda hali hazırda kendi yaptığım yöntemlerin de bir kısmından bahsederek instagram üzerinden nasıl para kazanacağınızı ve ürünlerinizi doğru hedef kitlelere nasıl ulaştıracağınızın örneklerini vereceğim.

 

Öncelikli olarak Instagram’dan satış yapabilmek ve insanların güvenini kazanabilmek için takipçi sayınızın “K” şeklinde ifade edilmesi gerekiyor. Bunun için de 10.000 üzerinde takipçiniz olması gerek.

Peki bunu nasıl sağlayacağım? İnsanlar beni tanımıyor takipçi sayımı nasıl artırabilirim? Takipçi sayımı artırayım derken başıma neler gelebilir?

İnsanların ilk aklına gelen  Instagram takipçi artırma hilesi yolları oluyor. Bunun ne kadar yanlış olduğunu size Takipçi hilesi konumda kısa ve net bir şekilde özetleyerek anlatmıştım. Bu nedenle bu tarz yollardan kesinlikle uzak durun.

O yüzden illegal yolları bir kenara bırakalım ve gerçekten işimizi yapmak istiyorsak buna konsantre olalım ve ilk satışımızı yapmak için yola koyulalım. Eğer kendinize inanır ve güvenirseniz kısa sürede ilk satışını yapacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bu yüzden nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini size geniş geniş anlatacağım. Bugünün Türkiye’sinde (28 Mart 2018) Asgari ücret 1.600 Türk Lirası

İşveren tarafından baktığımızda 1 personel alarak işinizin internet ayağı kısmında planladığınız işlerin yapılması ve sonlandırılması konusunda daimi titiz ve istisnasız çalışırsanız. Personeliniz de gerçekten masa başına oturup işimi yapar giderim zihniyeti yerine, nasıl geliştirebilirim? Sonuca nasıl ulaşırım gibi düşünceler içerisinde olursa işiniz daha da kolay. O yüzden biz şu an için hiç satış yapmadığımız bir alana yatırım yapmak yerine önce bunun paraya dönüşebildiğini kendimize emek vererek ispatlarsak. Bunu da sektörümüzün bir kolu haline getirip yatırımlarımızı yapmaya hazır hale gelebiliriz demektir.

Evet…

Başlayalım…

Instagramda takipçi sayısı site ve programsız nasıl arttırılır?

Öncelikle yukarıda verdiğim konumu okuyun. Buradaki bilgiler çok temel bilgiler olmasına karşın aslında işin temeli tamamen buna dayanmaktadır.

Instagram sayfanızı dükkanınız olarak kabul edersek. Birileri sizin dükkanınızın önünden geçmiyorsa onları oraya davet edecek yollar aramak gerek.

İnstagram üzerinden gerek reklam vererek, gerek çeşitli programlarla büyük sayfaların yorumlarına yorum bırakarak vs vs yollarla çok sayıda insana ulaşmak mümkün. Bir çok insan da bunun farkında ve herkes internetten bir şeyler satmak için kolları sıvıyor. Ancak sonuç ne yazık ki bir çok denemede başarısız oluyor. Neden mi?

Yanlış stratejiler

Zamanlama hataları

Birden fazla konuda satış yapmaya çalışmak (En önemlilerinden biri)

Ama en önemlisi de ; Aç gözlülük. Evet üzülerek söylüyorum. Bir şeylerin size yarar sağlamasını istiyorsanız sabırlı olmalısınız, çalışmalısınız ve şükretmelisiniz. Tek başına internet bilmek, sağa sola saldırmak inanın yetmiyor.

Emek, emek ve emek.

Ben Size Birden fazla konuda satış yapmamaya çalışmayı öneriyorum. Çünkü henüz bu sektörde bilgisiz ve tecrübesiz birisiniz. En iyi kar edeceğiniz ve piyasada başkaları tarafından çok da fazla satışı olmayan ürünleri ve butik konuları tercih edin.

Örnek vermek gerekiyorsa “Tesbih” satışı yapmak istiyorsunuz ve konunuz olan tesbih aramaları için reklamlar veya içerikler üretiyorsunuz. Çok büyük bir yanlış. Sizi doğruyu bulacağınız bir yola yönlendirmek istiyorum. Unutmayın sizin en önemli ürününüz tesbih olabilir, çünkü diğer rakiplerinizin de en önemli ürünü tesbih. Ve onlar uzun süredir bu işi yapıyorlar, belirli bir kitleyi de arkalarına almışlar. Nasıl bunlarla baş ederiz ki?

 

Kolayı var, siz de kendi kitlenizi yaratın. Yine tesbih de satın ama tesbih ile işi olan insanlara farklı alternatifler sunarak önce bir bu pazarda sizin de var olduğunuzu onlara gösterin. Ne diyor şimdi bu adam demeyin. Hemen özetleyeyim.

İmame satın, işlemeli tesbih satın, uygun fiyatlı tesbih satın. Yahu onu da mı yapamıyorsunuz? Osmanlı Tuğralı Sedef işlemeli tesbih satın.

 

Yani şöyle yapalım 10 kişi uyduralım bunların hepsi tesbih almak istiyor olsun. Bu insanlar aramalarını ve satıcıya ulaşma yollarını kendilerine göre özgünlük içeren değişkenlikler gösterecektir. Çünkü her kullanıcının internet kullanımı ve araştırma yöntemleri birbirinden farklı.

Mesela ben internetten bir şey alacağım zaman genelde toptan fiyatına perakende satışlar yapan siteleri araştırmayı tercih ediyorum. Kimi insanlar resmi satış sitelerini araştırıyor, kimi insanlar sosyal medyalardaki hesapları üzerinden markaya ulaşarak gibi gibi…

O yüzden bir çok insan her gün milyonlarca kez internette bir şeyleri kurcalıyor, arıyor, tarıyor.

Unutmayın…

Odaklanın, çalışın ve pes etmeyin. İlk ürününü satan arkadaşları konu altında yorum ile bana dönüş yapmalarını bekliyorum. Düzenli olarak bu yazıdan faydalanıp ürün satışına giren kişilerle iletişimde kalıp fikirlerimi mümkün olduğunca paylaşmaya ve küçük önerilerde bulunmaya devam edebilirim.

Günün sonunda size balık pişirmek yerine balık tutmayı öğretmeye çalıştığımı düşünüyorum. Beni gerçekten anlayanların çeşitli kategorilerde küçük küçük ve yan kelimelerle daha fazla insana ulaşmayı denemenizi şiddetle öneriyorum.

Umarım bu yazımda birilerine dokunmuş ve hayatını ufak da olsa değiştirmişimdir.

 

Uğur Fırat BACINOĞLU

Ordu Reklam Ajansı – ORA

CEO/Founder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir